Het programma voor de eucharistieviering op 21 december is als volgt:

  • V. Nun komm, der Heiden Heiland (Nicolaus Bruhns);
  • I. Nun komm, der Heiden Heiland (Georg Friedrich Kauffmann);
  • T. Nun komm, der Heiden Heiland (Georg Philip Telemann);
  • O. Nun komm, der Heiden Heiland, BWV 660 (J.S. Bach);
  • C. Nun komm, der Heiden Heiland, BWV 659 (J.S. Bach);
  • S. Nun komm, der Heiden Heiland, BWV 661 (J.S. Bach).

Van deze laatste adventszondag maken we gebruik om nog eenmaal Bachs koraalbewerkingen op Nun komm, der Heiden Heiland te laten horen, samen met het meesterwerk van Nicolaus Bruhns en een paar kleinere bewerkingen. Nicolaus Bruhns was geen lang leven beschoren, want hij stierf reeds op 32-jarige leeftijd. Zijn voortijdige overlijden betekent een groot verlies voor de orgelwereld als je bedenkt wat hij aan meesterwerken toen al geschreven had. Ook Bach had grote bewondering voor hem. Bruhns was (net zoals Bach trouwens) ook violist. Van hem is bekend dat hij, als hij viool speelde, zichzelf daarbij vaak op het orgelpedaal begeleidde, iets wat overigens minder moeilijk is als het lijkt: als men eenmaal manuaal- en pedaalspel beheerst, is de stap naar viool en pedaal niet zo heel groot. Telemann was naast Bach de grootste componist in Duitsland en nogal wat bekender bij het grotere publiek. Hij timmerde ook meer aan de weg, o.a. met talrijke uitgaven van zijn instrumentaal werk. Zijn verdienste voor het orgel is echter eerder bescheiden. - MVD -

Geen feed gevonden